Deprem Çocukları Nasıl Etkiler

Aktif . Yayınlanma Makaleler

deprem copy

Depremi yaşayan çocuklarda hayatın güvenli olmadığıyla ilgili bir inanış oluştuğu takdirde, beyin devamlı stres hormonları salgıladığı için, bu durumda çocuklarda uyum, ruh sağlığı, mide ve bağırsak bozuklukları ile alerjik bozukluklar gibi psiko-fizyolojik hastalıklar görülebiliyor.

Eğer anne baba soğukkanlıysa veya aileye bir sosyal destek varsa, çocuk, bu travmayı daha kolay aşabiliyor. Yani ilk başlarda anne, baba ya da birçok kimse çocuklara hemen sahip çıkıyor. Böylece, çocuklar geçici bir destek almış oluyor. Ancak çocuklar gerçeklerle daha geç yüzleşiyorlar. 6 hafta ya da 2 aydan sonra ise sosyal destek zayıflamaya başlıyor. Bu durumda çocuklar kendilerini yalnız hissetmeye başlıyorlar. Destek gören çocuklarda gelecek korkuları o zaman daha çok çıkabilir.

Destek görmeyen çocuklarda ise korkular zaten ilk andan itibaren başlıyor; hatta, depremin yaşattığı travmanın dışında ikincil ve üçüncül travmalar oluşabiliyor.

Bir daha böyle felaketler yaşamamak dileğiyle, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum...

İletişim

 • Merkezimiz
  Aşağı Öveçler Mahallesi
  1330. Sokak
  No: 16/8 Çankaya, Ankara

  0541 884 24 94
 • Mail
  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 • Bizi takip edin

TWITTER

Online bookmaker Romenia betwin365.webs.com